Film „Historia Roja” jest opowieścią o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. „Rój”, młodszym bracie Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda”, dowódcy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w czasie okupacji niemieckiej, a potem w czasie okupacji sowieckiej. Po śmierci „Pogody” w 1945 r. z rąk żołnierzy sowieckich, „Rój” kontynuuje jego walkę, najpierw jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aż do 1951 r., kiedy ginie w obławie KBW i LWP – 13 kwietnia, we wsi Szyszki na Mazowszu. Przez te lata jest postrachem komunistów na Mazowszu, staje się postacią legendarną, uosobieniem walki z sowieckim okupantem.

OBSADA

Krzysztof Zalewski/Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz “Rój”
Mateusz Łasowski/Bolesław Szyszko “Klon”
Konrad Marszałek /Witold Borucki “Dąb”, komendant XVI Okręgu NZW
Wojciech Żołądkowicz /Starszy strzelec Bronisław Gniazdowski “Mazur”
Bartosz Kotchedoff /Tadeusz Skoczylas “Kot”
Krzysztof Piątkowski /Plutonowy Władysław Grudziński “Pilot”, członek oddziału “Roja”
Sebastian Cybulski /Eugeniusz Kuligowski “Ryś”
Jan Urbański /Stanisław Świercz “Grom”
Bartłomiej Magdziarz /Stanisław Tadżak “Wilk”
Szymon Sikora /”Żbik”
Sebastian Ryś/Bolesław Częścik “Orlik”
Marcin Kwaśny /Porucznik Roman Dziemieszkiewicz “Pogoda”, brat “Roja”
Jerzy Światłoń /Chorąży Józef Kozłowski “Las”, komendant XVI Okręgu NZW
Katarzyna Bargiełowska /Matka Marty
Mariusz Bonaszewski /Kapitan Zbigniew Kulesza “Młot”, komendant XVI Okręgu NZW
Marcin Troński /Władysław Nasierowski, sekretarz Komitetu Gminnego PPR w Sońsku
Sławomir Orzechowski /Jerzy Osowiecki, funkcjonariusz UBP Piotr Bajor /”Ostoja”
Paweł Tomaszewski /”Góral”

Marta Ścisłowicz/“Sarna”
Piotr Domalewski/Ildefons Żbikowski “Tygrys”
Antoni Ostrouch/“Burza”
Robert Moskwa/Stanisław Borodzicz “Wara”
Karolina Kominek/Marta Burkacka
Andrzej Mastalerz/Ojciec Marty
Magdalena Kuta/Matka “Roja”
Dorota Landowska/Żona “Młota”
Piotr Nowak/Wyszomirski
Dariusz Jakubowski/Ksiądz
Jacek Kawalec/Funkcjonariusz UBP
Tomasz Dedek/Funkcjonariusz UBP
Sławomir Holland/Oficer śledczy
Kornelia Angowska/Siostra “Pilota”
Ewelina Gnysińska/Dziewczyna “Pilota”
Kinga Szopa/Prostytutka
Jerzy Połoński/Henryk Pszczółkowski “Myśliwiec”
Klaudia Halejcio/Panna młoda
Zacharjasz Muszyński/Żołnierz radziecki